Ara

Küçük bir jest herşeyi nasıl değiştirdi?

Hiç tanımadığınız birine yaptığınız küçük bir sürprizin ve tam da karmakarışık hissettiği günlerde birine gösterdiğiniz desteğin, siz farketmeden nasıl bir iş fikrine, bir kitaba, sosyal girişime dönüşebileceğinin hikayesini anlatacağım size.

Yaslanın geriye, kahvenizi elinize alın…2017 yılı Mart ayı, Kadınlar Günü yaklaşmakta. Kadın emekçileri anma günü bir reklam kampanyası olarak tüketimin pompalandığı, asıl konunun gözardı edildiği bir gün haline gelmiş. 


Bense o günlerde ekibime yakında işi bırakacağımı söyleyeceğim, bir süre yurtdışından işleri takip edip, arada gelip gideceğimi. 


Yorgunum. Hep aynı şeyleri yapıyormuşum gibi hissetmekten, tekrara düştüğümden, o günlerdeki karmaşadan, herkesin, kendimin gerginliğinden yorgunum. Sürekli iş seyahatlerinden de yoruldum, değişikliğe ihtiyacım var. Üstelik, bitmek bilmeyen kadına şiddetten bıkmış, televizyonlarda, reklamlarda gördüğüm iki yüzlülükten öfkem kabarmış durumda 8 Mart yaklaşırken.


Önce, 7 Mart gecesi, iş arkadaşım Tina Duong’un cesaret veren Heykeltraş Kristen Visbal’ın Fearless Girl, korkusuz kız heykelinin fotoğrafını iliştirerek yolladığı mesajını okudum: Stay fierce and fabulous! Your power and impact is felt more than you may even realize. Bazen 'o mesajı' almaya, size iyi gelecek sözleri duymaya çok ihtiyacınız vardır. Bu da onlardandı...


Korkusuz ve muhteşem kal! Gücün ve etkin, sandığından daha fazla hissediliyor.

Zaman ilerliyor ve aynı gece başka bir sürpriz email alıyorum. Sevgili Ahu Serter de Dünya Gazetesinin haber dosyasını yolluyor; Türkiye’nin cesaretini yükselten kadınlar listesine beni de önermiş, gazetenin görselini paylaşmış. 
8 Mart 2017 Kadınlar Günü sabahı ofise gidiyorum. Bir çicek geliyor adıma. Üzerinde gönderenin ismi yazıyor ancak soyad yok. Kartın üzerinde şu yazıyor:


“Some people change your life forever. Kadınlar günümüz kutlu olsun.”

Kimden geldiğini araştırırken, hiç karşılaşmadığım ancak instagramdan beni takip eden Sevgili Elif Uzun’un yolladığını öğreniyorum. Öyle bir influencer durumum da yok oysa sosyal medyada. Nerden tanıdı, nereden buldu beni, nasıl hissetti...“Sadece sizi mutlu etmek istedim." diye cevap veriyor teşekkür mesajıma. Çok yorgunum, kafam planlar yapmaktan şişmiş durumda ve evet, çok mutlu oldum hakikaten.


İlk kez o yıl, o gün Kadınlar Günü benim için anlam kazanmış oldu, bana çok iyi gelen sürprizlerle çok mutlu olduğum Kadınlar Günü’nde. “Değişimleri başlatmak üzere kararlar almışken bu bir işaret mi acaba? Bir şey yapmalıyım! ” Derken iş hayatında kadınların kendine güvenlerini artıracak, kariyerlerindeki dönüşümü istedikleri gibi kurgulamalarına yardımcı olacak, farklı kadın hikayelerinin de içtenlikle paylaşıldığı, ilham, cesaret ve güç vermesini arzu ettiğim bir rehber kitap yazma fikri aklıma düştü. 


Aradan üç yıl geçti. Pek çok şey oldu, yeni şeyler başladı, bitti, yeniden yenileri gelişti… Velhasıl çok şey değişti yaşamlarımızda. Duymaktan bıktık, pandemi girdi hayatımıza.


Kitabımı bitirdim. (Güncelleme: Şimdi Senin Zamanın Kariyerini Dönüştürmek İsteyenlere Öğrenilmiş Dersler Kitabı Mart 2021 de Elma Yayınevi tarafından yayımlandı.)


Kitabı bitirdikten sonra deneyimlerimi paylaşmanın bir yolu olarak, eve kapanmanın da etkisiyle nasıl faydalı olabilirim, yazmanın yanında yayınlanma süreci var ne yapsam diye düşünürken, kitabın da ana konusu olan başlıklarda bir eğitim programı tasarlamaya karar verdim.