Ara

Küçük bir jest herşeyi nasıl değiştirdi?

Hiç tanımadığınız birine yaptığınız küçük bir sürprizin ve tam da karmakarışık hissettiği günlerde birine gösterdiğiniz desteğin, siz farketmeden nasıl bir iş fikrine, bir kitaba, sosyal girişime dönüşebileceğinin hikayesini anlatacağım size.

Yaslanın geriye, kahvenizi elinize alın…2017 yılı Mart ayı, Kadınlar Günü yaklaşmakta. Kadın emekçileri anma günü bir reklam kampanyası olarak tüketimin pompalandığı, asıl konunun gözardı edildiği bir gün haline gelmiş. 


Bense o günlerde ekibime yakında işi bırakacağımı söyleyeceğim, bir süre yurtdışından işleri takip edip, arada gelip gideceğimi. Bense o günlerde ekibime yakında işi bırakacağımı söyleyeceğim, bir süre yurtdışından işleri takip edip, arada gelip gideceğimi. 


Korkusuz ve muhteşem kal! Gücün ve etkin, sandığından daha fazla hissediliyor.

Zaman ilerliyor ve aynı gece başka bir sürpriz email alıyorum. Sevgili Ahu Serter de Dünya Gazetesinin haber dosyasını yolluyor; Türkiye’nin cesaretini yükselten kadınlar listesine beni de önermiş, gazetenin görselini paylaşmış. 
8 Mart 2017 Kadınlar Günü sabahı ofise gidiyorum. Bir çicek geliyor adıma. Üzerinde gönderenin ismi yazıyor ancak soyad yok. Kartın üzerindeHiç karşılaşmadığım ancak instagramdan beni takip eden Sevgili Elif Uzun’un yolladığını öğreniyorum. (Öyle bir influencer durumum da yok sosyal medyada, belirtmiş olayım.) Nasıl mutlu oldum! “Sadece sizi mutlu etmek istedim." diye cevap veriyor teşekkür mesajıma. Çok yorgunum, kafam planlar yapmaktan şişmiş durumda ve evet, çok mutlu oldum hakikaten.


O gün, ilk kez Kadınlar Günü benim için anlam kazanmış, çok mutlu olduğum o Kadınlar Günü’nde. “Değişimleri başlatmak üzere kararlar almışken bu bir işaret mi acaba? Bir şey yapmalıyım! ” Derken iş hayatında kadınların kendine güvenlerini artıracak, kariyerlerindeki dönüşümü istedikleri gibi kurgulamalarına yardımcı olacak, farklı kadın hikayelerinin de içtenlikle paylaşıldığı, ilham, cesaret ve güç vermesini arzu ettiğim bir rehber kitap yazma fikri aklıma düştü. 


Aradan üç yıl geçti. Pek çok şey oldu, yeni şeyler başladı, bitti, yeniden yenileri gelişti… Velhasıl çok şey değişti yaşamlarımızda. Duymaktan bıktık, pandemi girdi hayatımıza.


Kitabımı bitirdim. 


Kitabı bitirdikten sonra deneyimlerimi paylaşmanın bir yolu olarak, eve kapanmanın da etkisiyle nasıl faydalı olabilirim, yazmanın yanında yayınlanma süreci var ne yapsam diye düşünürken, kitabın da ana konusu olan başlıklarda bir eğitim programı tasarlamaya karar verdim.
Sonra bunu platforma dönüştürmenin iyi bir fikir olacağını düşündüm, farklı işbirlikleri de geliştirerek bunu bir sosyal girişime dönüştürmeye karar verdim. Sadece benim sunduğum eğitimler olmayacak. İşbirlikleri ile platformu güçlendirmeyi hedefliyorum. 

Sosyal Girişim olarak Kariyer Dönüşüm Akademisi


Eğitimlerden (Şimdi Senin Zamanın -21 Günde Kariyerini Dönüştür ) sağlayacağım gelirin bir bölümünden geliştireceğim kaynakla, Amerika’da yaşayan Türklerin desteği ve çeşitli fon kurumlarıyla da görüşüp fon geliştireceğim.


Özellikle bilim ve teknoloji alanında yüksek lisans ve doktora yapan belki bu arada geliştireceği fikri bir girişime dönüştürmek isteyecek gençlere burs sağlamak, kaynak yaratmak istiyorum.

Siz de takip ediyorsunuzdur; bilim ve teknoloji alanında söz sahibi büyük kurumların ve belediyelerin yarışmalarda ödül olarak verdikleri teşvik rakamları çok küçük, bu şekilde teknolojide bir yere gelemeyiz. Kendi adıma sorun gördüğüm bu konuya böyle bir katkıda bulunmayı planladım. Fon geliştirme tecrübem olduğu için belli bir aşamaya geldikten sonra neler yapabileceğimi biliyorum. Gelecek yılın başında bursla ilgili olarak bir danışma kurulu oluşturacağım ve eğitimleri İngilizce vermeye başlayacağım. Gelecek yılın sonbaharında da ilk bursiyerlerimizi belirlemiş oluruz sanıyorum. 


Kitap, eğitim programı  ve sosyal girişimle neyi hedefliyorum?


Özetle yazdığım kitapla kadınların cesaretle iş hayatında başarılı olmalarını sağlayacak adımları atmalarına sağlayacak bir rehber oluşturmayı, Kariyer Dönüşüm Akademisi ile profesyonellerin ve girişimcilerin istedikleri değişim öznesi olmaları için profesyonel gelişimlerine katkıda bulunmayı ve geliştireceğim kaynakla da gençlere yol açmayı hedefledim. 


Kıssadan hisse


Hadi durmayın, siz de çabasını gördüğünüz, motivasyonunun düştüğünü farkettiğiniz veya çalışmalarını takdirle takip ettiğiniz bir arkadaşınıza, belki de hiç karşılaşmadığınız birine, bir jest yapın!

Kim bilir, sizin gönderdiğiniz bir destek mesajı ve yaptığınız tatlı bir sürpriz neleri başlatacak, neleri değiştirecek o kişinin yaşamında! 


 Sevgili Elif Uzun, Ahu Serter ve Tina Duong’a en içten teşekkürlerimle…

 Not: Bu yazıyı ilham alacağını düşündüğünüz arkadaşlarınıza iletmekten çekinmeyin.


Sevgiler,

Arzu#storytotell #kariyer #liderlik #personalbranding #networking #confidence #LinkedinTips #careertips #socialentrepreneurship #arzutekir #kariyerdonusumakademisi #leadership #digitalnetworking #simdiseninzamain #speaker #founder #girisimcilik #kariyerinidonustur