top of page
arzu tekir-editorial.jpg
Bu kitabı yayınlamayı çok istedim çünkü çevremde iş hayatında ilerlemek, kariyerini dönüştürmek, kurumsal yaşamdan girişimciliğe geçmek isteyen fakat bir biçimde ileri adım atamayan pek çok kadın olduğunu gözlemledim.
 
Kendi hayatını cesaretle dönüştürmüş ve alanlarında öncü sayabileceğimiz kadınların bilgi ve deneyimlerini de aktararak, iş hayatına yönelik tereddütleri olan kadınların seçimlerini güvenle yapabilmelerine yardımcı olmayı hedefledim.
  • Arzu Tekir Linkedin
  • Black Twitter Icon
  • Arzu Tekir Instagram
  • Arzu Tekir Facebook
canan-ediboglu-kimdi-canan-edipoglu-2.jp

Önsöz

Ayşe Canan Ediboğlu

ING Bank Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi

Tüpraş Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Yönetim Kurulu Üyesi

İş hayatında liyakatın iyice azaldığı, donanımlı insanların iş bulmakta zorlandığı, çok donanımlıların da maalesef yurtdışına gittiği bir ortamda böylesine bir kitabı yazıp insana yürümek istediği yolda seçenekler sunan, karar almakta güçlüklerin yaşandığı bu sisli ortama kendi ışığıyla fener tutmaya çalışan, bu vesileyle önünü görmekte zorlanan tereddütler içindeki insanın içini rahatlatmaya çalışan sevgili Arzu Tekir, bütün engellerin ortasında cesaretli bir işe girişiyor.

 

Arzu Tekir gibi bildiği yoldan şaşmadan güçlüklere göğüs geren insanlara ihtiyaç duyduğumuz bir dönemin içindeyiz. Üzüm üzüme baka baka kararır derler, bense tam tersini diyorum. Herkesin korkudan yalınlıkla dile getiremediğini Arzu kendi bakış açısıyla okuyucu yormadan, sıkmadan dile getiriyor ve yerinde etkili çözümler öneriyor.

 

Bu kitabın bir başkasına ışık olacağından, cesaret vereceğinden eminim. Zaten bir sivil toplum kuruluşunda başlayan tanışıklığımız boyunca onda gördüğüm kadın olarak kendini devamlı geliştirme, yenileme arzusu bu kitaba bütünüyle yansımış.

 

Bir bakıma bu kitap Arzu'nun Arzu olma sürecini anlatan kitabı.

Duayen-bankaci-Tayfun-Bayazit-in-yeni-is

Tayfun Bayazıt

Marsh McLennan Grubu Yönetim Kurulu Başkanı

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Üyesi

Yapı ve Kredi Bankası (e) Yönetim Kurulu Başkanı

Kadının işgücüne katkısı anlamında karne notumuz maalesef kırık. Cinsiyet eşitliği açısından işgücüne katılım kadar kurumsal yapılarda yükselme de sorunlu bir alanımız. Aşılması zor cam tavanlar var, tepe karar mekanizmalarında kadının temsili çok düşük. Arzu Tekir, bu gerçekten hareketle konuya giriş yapıyor. Sivil toplum, özel sektör ve girişimcilik dallarında harmanladığı kariyer yolculuğu deneyimini farklı kesimlerden gelen ve farklı sektörlerde başarılı işlere imza atmış kadınların tecrübeleriyle birleştirip bir çıkış yolu sunuyor.

d_uAKd6p.jpeg

Münteha Adalı

Arya Kadın Yatırım Platformu Kurucu Ortağı

Güvensan Tesis Hizmetleri Kurucu Ortağı ve CEO

39 Kalamış Marina Hotel, Kurucu Ortağı

Kurumsalda çalışanlara, girişimcilik yolculuğunun henüz başındakilere rehber niteliğinde olan bu kitap aynı zamanda iyi, farklı, yaratıcı, öğrenme isteği sonsuz, paylaşmayı seven, etki alanı yaratmak isteyen yani özetle bu dünyadan gelip geçen değil “iz bırakan”  insan olmanın muhteşem özeti. 

Basit, sade anlatımı ile sıkılmadan en kıymetli olanı ise içeride tutsak kalmış duyguları harekete geçiren  rehber kitap olmuş. Her yaşta her konuda herkesin faydalanacağı kesin.

1535115195028.jpeg

Ali Rıza Danış

WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu Üyesi

İş yaşamında olduğu gibi kitabında da pozitif enerjisini, bilgisini ve her daim “umutlu ve çözüm odaklı olma halini” sayfalarına aktarmış Arzu Tekir. Kitabının ikinci bölümündeki söyleşiler, her biri farklı sektörlerde ve farklı kişiliklerde güçlü kadınların başarı hikâyeleri olsa da, ortak noktaları bulundukları yerde “rahat” durmayan, icat çıkaran cesur kadınlar olmaları. İşinde, kariyerinde ya da ne yapacağını bilemediği bir kavşakta bekleyen okurların, Arzu Tekir’in kitabından öğreneceği, ilham alacağı çok şey var.

237487,endermerterjpg.png

Ender Merter

 

İlancılık Reklam Ajansı Eş Başkanı

Ender Merter'le Reklamarkası Yapımcısı ve Sunucusu, Yazar

Stratejist, iş geliştirme konularına hakim. Bilgisiyle insanı cesaretlendirici bir iş insanı. Her süreçte pozitif, ilham, cesaret ve güç veren dünyalı Arzu Tekir.

Kıssadan hisse;  Jim Rohn’nun yoksulluktan zenginliğe uzanan hikayesinde geniş yer tutan işi, kişisel gelişim sektöründe başkalarının da kendisinin etkisinde kalmasında büyük bir rol oynamıştır.


“Dünyanın en zeki insanı da olsanız, bulunduğunuz ortam vasat ve vasatın altındaki kimselerden ibaret ise, düzeyinizi bile koruma imkanınız yoktur. Hepimiz beraber en çok zaman geçirdiğimiz beş kişinin ortalamasıyız."

1. BÖLÜM

Untitled%20design%20(1)_edited.jpg

Şimdi Senin Zamanın | Öğrenilmiş Dersler Kitabı'nda neler anlatılıyor?

01

Kendine Güvenin Kodları

Impostor sendromu neden kaynaklanıyor?

Kendimize güveni nasıl geliştirebiliriz?

02

Etkili Networking

Ağlara takılma, ağ geliştir.Kimi tanıyorsun?
Kim, seni hangi özelliklerinle, ne kadar tanıyor? 

03

Stratejik İletişim

Mesajın ne, neden sen?

Yaratmak istediğin etki ne?
Nasıl tanınmak istiyorsun?

04

Kişisel Danışma Kurulunuzu Oluşturun

İhtiyacınız olan geribildirimleri nasıl alırsınız?

Akıl akıldan üstündür hikayeleri.

05

Kendinize Yatırım Yapın.Sürekli.

Taktikler ve Araçlar

Yaşanmış Deneyimler

Kariyerini Dönüştüren Başarılı Kadınlar Yolculuklarını Anlatıyor

Ahu-Büyükkuşoğlu-Serter.jpg

Bir fırsata dönüştürebildiğin sürece başarısızlığın hiçbir sorunu yok bence. Çünkü zaten her insanın hayatında var.

asuman bayrak.jpeg

Kadınların çocuk ile şirket arasında seçim yapmalarına ortam hazırlamamak gerekir.

canay.jpg

Benim en büyük mentorum, en büyük kılavuzum içimdeki ses.
O içimdeki ses de aklın sesi değil, inanın. O çok kalpten gelen bir ses.

Duygu.png

DUYGU ERTEN

Girişimci, nerede olursa olsun kendi kendine ateş yakabilen ve bu ateşi yanar vaziyette tutabilen bir insan. Ama işte ateş yakabilmek için bile fizik bilgisi gerek.

AHU SERTER

ASUMAN BAYRAK

CANAY ATALAY

2. BÖLÜM

pınar.jpg

Hayatınızın hikâyesini yazarken, kalemi başkasının tutmasına izin vermeyin.

ergem senyuva.jpeg

İnsan bir hayalle bazen bir şeylere girişiyor, olmadı mı hemen arkanı yürüyüp gidebilmek lazım.

esra.jpg

Sırf ataletten ya da başarısızlığı kabullenme cesaretinden yoksun olmanız yüzünden, kötü bir durumun daha da kötüleşmesine müsaade etmek yanlış bir yaklaşım.

feride.jpg

FERİDE TANSUĞ ACAR

Güne başlarkenki motivasyon önemli.  Para önemli bir motivasyon. Bir şey daha gerekiyor, heyecan, tutku eksikliği yeni adımlar atma ihtiyacını hissettirdi.

EMRE PINAR KILIÇ

ERGEM ŞENYUVA TOHUMCU

ESRA ÖZER

gunseli ozen.jpeg

Kaderi değiştirmek için gayret göstermem gerektiğini bilirim. İşte o zaman kaderi değiştirmesem de mutlaka bir şeyi değiştirmiş olurum.

melek.jpg

Gerçekten insanın kafasını boşaltabilmesi için düzenli bir hobi ile hem özel hayatında hem de iş hayatında kendine alan açması ve onunla birlikte farklı bir şekilde büyümesini öneririm.

Semiha-Ünal-Profil-foto.jpg

Bir şeye inanmak, onu arzulamak ve kendindeki o yeteneği keşfetmek.
En baştaki en önemli hazinen o.

selva gurdogan.jpeg

Kendine yüksek bir çıta koymak iyi bir motivasyon oluyor. Bir de yaptığımız her şeyi dünyanın herhangi bir yerinde de yapabilecek olmak da önemli

suzan bayazıt.jpg

Sivil toplumda çalışma ve gönüllü olma konusu pek çok kurumda çalışan insanlar için uzaktan, bir hobi olarak düşünebilir ama son derece profesyonellik gerektiren ve karşılığı ücret olarak alınmayan bir değer yaratma işidir

GÜNSELİ ÖZEN

MELEK PULATKONAK

SEMİHA ÜNAL

SELVA GÜRDOĞAN

SUZAN BAYAZIT

bottom of page