top of page
Ara

Hızla Değişen Dünyada Oyun Kurucuculuk: Ahu Serter

Seri girişimci, seri yatırımcı Ahu Serter, gelecek öngörüleri, iş modellerinde değişen yaklaşımlar ve oyunu kurmakla, başarılı takımlar kurmakla ilgili sorularımızı cevaplıyor. Out of the Box Talks serisinin 9.sunda Fark Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahu Serter konuğumuz.



İyi bir oyun kurucu olarak, iyi bir oyun kurucu nasıl olunur, anlatır mısınız?


Oyun kurucu olmam çocukluktan başlıyor galiba, o zamanlarda da bir oyun formatı yapar önce kendim inanır sonrasında arkadaşlarımı da buna ikna ve motive ederdim.

En önemli özellik içten gelen motivasyon. Hala bir sürü bu oyunun olmayacağını, oynadığında karşılık olarak neler istediğini söyleyen insanlar var.


Bu yüzden aklımda iki ana başlık oluyor;

  • Ne yaparsam benimle oynamak isterler

  • Kimler benimle oynamak ister

Bir yandan da her şeyi kontrol etmeye çalışmamak gerekiyor. Aslında anne gibi yaklaştığın zaman insanlara benim de iyiliğimi istiyor diye düşünüp oyunun içinde kalmak istiyorlar. Bu biraz sabır, başarı ve yaş gerektiriyor. Bunlar gerçekleşince oyun oynamak isteyen insanların sayısı artıyor.


Belirsizlik zamanlarında hep bir şeyleri test etmemiz gerekiyor. Bu dönemde geçen sene işini başatmış iyi bir pozisyona gelmiş girişimciler ve yöneticilere gereken yetkinlikler listesini özetlemenizi istesek neler söylersiniz ?


Herkes çeviklik eğitimi alıyor ama önemli olan eğitimi değil deneyimin kendisi. Bu dönem yeni bir şeylere başlamış insanlar için büyük bir fırsat, en büyük fırsatlar problemlerden doğar. En iyi oyun arkadaşlarını da bu dönemde bulursunuz çünkü aynı sorunu yaşayan insanlarla bir araya gelirsiniz.


Ayrıca her gittiğiniz platformda karşınızdakilerin neye ihtiyacı var sorusunu sorup ben kendimden onlara ne verebilirim diye düşünüp ilerleyince kendinize de fayda sağlıyor, fırsat çıkartıyorsunuz.


Anlayışımız, yaşam kültürümüz kısacası her şey çok çabuk değişiyor. Profesyonel yaşamda geri kalmamak için bireylerin kendilerini beslemeleri gerekiyor. Yaşam boyu öğrenmeyi, zaman yönetimini ayarlamayı nasıl yapıyorsunuz? Bizi dinleyenlere neler önerirsiniz?


Öğrenmeyi öğrenmek edinebileceğimiz en büyük yetenek. Yapay zeka nasıl işliyor ve iyileşiyor, öğrendiği şeyleri üst üste koyuyor. Yok ben bunu öğrenmeyeceğim diyor mu? Bütün bilgileri kategorize ediyor

ve bir problem geldiğinde oradan çekiyor. Ben de buna organik zeka diyorum. Önce neler öğreneceğimize karar vererek ardından bunları ne derecede öğreneceğimize karar vererek organik zekamızı geliştiriyoruz.

Eğer her şeyi kendim öğrenemiyorsam, zamanım yetmiyorsa o konu hakkında uzmanlaşmış insanları bulmaya çalışıyorum

Öğrenme tek başına olmaz yapay zekayı çevremizdeki insanlarla beraber organik zeka haline getirmek en önemlisi.

Doğru yetenekleri keşfetme yöntemleriniz neler? Doğru kişi olduğundan nasıl emin oluyorsunuz?


Emin olmuyorum aslında.

Eskidendi İnsan Kaynaklarına söyleyeyim benim için doğru kişiyi bulsun. Herkes kendi adamını kendi bulacak. Sonuçta size en fazla fayda sağlayacak kişiyi siz bulursunuz.

Örneğin CTO arıyorsam iyi bir Startupta CTO olan arkadaşımı ararım senin gibi biri var mı diye sorarım. Bazı noktalarda ise Linkedin den arama yaparım. Burada ilan verirken tam olarak ne istediğimi detaylıca belirtirim bu sayede çok daha hızlı ilerletmiş olurum bu süreci.


FarkLabs'i neden ve nasıl kurdunuz?


Değişime uyum sağlamak, hatta bununla da yetinmeyip dönüşüme aracılık etmek için kuruldu.

Birden çok farklı alanda olan, farklı düşünen, olandan memnun olmayan insanları bir araya getirerek kurduk.

Dikeylerimiz ise

  • Mobilite

  • Yaşam bilimleri

  • Sürdürülebilirlik.

Arya Kadın Yatırım Platformunu 2013 yılında kurdunuz gelecekteki Arya planlarınız nelerdir?


Arya kadın liderliğinde dünyayı değiştirmeyi amaçlayan bir araç.


Değişim ve dönüşümü kimlerle gerçekleştirebilirim dediğimde aklıma 2 kesim geliyor. Bir tanesi kadınlar bir tanesi de gençler.


Biz kadınlarla beraber iki yönde dünyayı değiştiriyoruz.

1) Kadın kapitalini geliştirmek

Kadın girişimcilere yatırım yapan çok yok. Ya da finansmanı sağlayabilecek insanların yatırım yapmaya ortamı yok. Daha çok kadının yatırımcılığı öğrenmesini önemsiyor ve destekliyoruz.

Herkes avlandığı sürüyle birlikte koşmayı sever. Erkekler de yatırım yapmak için genelde erkekleri tercih ederler.

2) Kadının güçlenmesi

Kadının güçlenmesi için neler yapılabilir diye düşündüğümüzde, yatırımın yeterli olmadığını gördük. Mentorluk programları, eğitim programları sunuyoruz.


Programın devamında Kendisini, şirketlerini, yatırım yaptığı girişimleri dönüştürürken ekibine dahil ettiği yetenekleri nasıl keşfediyor, işbirlikleri geliştirirken önceliklerini nasıl belirliyor? 'En çok şeyi bu deneyimden öğrendim.' dediği başarısızlık hikayesi? Gibi bir sürü soruya cevap verdiği doyurucu bir söyleşi gerçekleştirdik. Aşağıdan izleyebilirsiniz.




Şimdi Senin Zamanın Podcastini Apple Podcast te, Spotify da ve Google Podcast'te dinleyebilirsiniz.


Arzu Tekir'in Şimdi Senin Zamanın | Kariyerini Dönüştürmek İsteyenlere Öğrenilmiş Dersler Kitabı'nın içeriğini incelemek ve satın almak için tıklayın. Yurtdışında yaşayan okuyucular, bu kitabı ve sevdiğiniz diğer kitapları Kitap Yurdu'ndan çok uygun bir posta ücreti ile satın alabileceğinizi biliyor muydunuz?


Kariyer Dönüşüm Akademisi Instagram ve Linkedin sayfalarını, Arzu Tekir - Out of the Box Talks YouTube programlarını takip etmeyi ve bir de beğendiğiniz içerikleri ve programları paylaşmayı unutmayın.






Comments


bottom of page